50 интересни факти за златото

Со векови, сè што блескаше навистина беше злато. Овој високо-ценет благороден метал се користи од сè до украсување на кралски семејства до стабилизирање на економии, создавање забни парчиња, па дури и како дел од мобилните телефон со цел за поефикасна работа.

Тука, претставуваме 50 интересни факти за златото кои би можеле да ве изненадат!


Историски факти за златото

1. Зборот „gold“ доаѓа од староанглискиот збор „gyldan“, кој е изведен од „gulþa“ на германски јазик.

2. Скоро 200,000 тони злато се ископани од човекот.

3. Две третини од до сега ископаното злато е ископано од 1950 година до денес.

4. Златото е пронајдено на сите седум континенти.

5. Се проценува дека има вкупно 10 милијарди тони злато во океаните. Сепак, тоа е толку разредено што е невозможно да се ископува.

6. Трансмутацијата на обичните материјали во злато се нарекува хрисопеја.

7. Каратот првично бил единица маса заснована на семето од рогач што го користеле древните трговци.

8. Најстариот златен предмет е откриен во Бугарија. Откритието утврдило дека луѓето го обработувале овој материјал уште пред 6,500 години.

9. Уште од времето на грчко-римскиот Египет, алхемичарите верувале дека е можно обичните материјали – како оловото – да се претворат во злато.

10. Најголемата златна грутка што постои е „Раката на Верата“. Откриена е со детектор за метал во Австралија во 1980 година, и може да се погледне во казиното Golden Nugget во Лас Вегас.

11. Олимписките златни медали биле направени од чисто злато до 1912 година. Моментално се бара да содржат минимум 6 грама злато и најмалку 92% сребро.

12. Ацтечкиот збор за злато е „teocuitatl“ што во превод значи „измет на боговите“.

13. Околу 50 години пред златната треска во Калифорнија во 1848 година, во Северна Каролина имало слична златна треска.


Научни факти за златото

14. Хемискиот симбол за злато е Au, кој потекнува од латинскиот збор „aurum“ („блескава зора“).

15. Како благороден метал, златото не рѓосува, не оцрнува и не формира оксидна фолија на неговата површина кога ќе дојде во контакт со воздухот.

16. Бидејќи е практично неуништлив, овој благороден метал рутински се топи, прочистува и повторно се користи. Ова значи дека вашиот златен прстен може да има честички од антички Рим!

17. Тековниот светски стандард – 200mg метрички карат беше воведен во 1907 година, при што САД го усвоија ова мерење во 1913 година. Пред тоа, стандардите се движеа од 187mg до 215.99mg.

18. Од 92 природни елементи, златото е на 58 место по реткост. Најретките елементи на земјата се металите на база на платина како што се осмиумот, родиумот и иридиумот.

19. Дали чистото злато може да се обликува рачно? Апсолутно, чистото злато е секако доволно меко за да го моделирате рачно.

20. Точката на топење на златото е 1,064°C (1,947ºF).

21. Речиси целото злато на Земјата потекнува од удари на метеорити пред 200 милиони години.

22. Некои заболени од ревматоиден артритис добиваат инјекции со течно злато со цел да се намали воспалението.

23. Иако ретко, водата во раседите на земјата може да се скрши и да испарува за време на земјотреси, создавајќи злато.


Финансиски факти за златото

24. Златото е најпопуларниот благороден метал за инвестиции.

25. Цената на златото постојано се менува и често е поврзана со битни економски настани.

26. Повеќето валути на западните економии беа на „златниот стандард“ до 1971 година.

27. Швајцарија беше последната земја што го напушти стандардот на златната валута. 40% од швајцарскиот франк беше поддржан со злато додека алпската нација не се приклучи на ММФ во 1999 година.

28. Веќе не најскапиот метал, паладиумот ја надмина вредноста на златото во 2018 година.

29. Кралот Крес од Лидија ги создал првите чисто златни монети во 540 п.н.е.

30. Хенри VIII, Диоклецијан и Нерон биле озлогласени омаловажувачи на злато, мешајќи други метали во златни монети со што ја намалувале нивната вредност.


Факти за Форт Нокс

31. Заклучно со Март 2021 година, Форт Нокс чуваше повеќе од 147 милиони троја унци злато.

32. Во Форт Нокс се чуваат околу 50% од златните резерви на САД.

33. Се верува дека Форт Нокс има околу 2% од целокупната резерва на злато во светот.

34. Заради 30,000 војници, околното минско поле, беспилотните летала Predator кои вршат рутински надзор и 20-тонските врати на трезорот (за кој ниту еден човек нема комбинација), Форт Нокс никогаш не бил ограбен. Всушност, никој не се ни обидел некогаш да го ограби.


Забавни факти за златото

35. Во 2010 година, во Абу Даби беше претставен првиот автомат за злато во светот. Самиот автомат е позлатен и цените се ажурираат секоја минута за да ја одразат пазарната вредност.

36. Во 2002 година, монетата Double Eagle од 20 долари од 1933 година беше продадена во Сотеби за 7.59 милиони долари, што го прави највредниот златник во светот. Постојат само 20 од овие монети во светот.

37. Елвис Присли бил озлогласен колекционер на автомобили и го поседувал првиот прототип на Stutz Blackhawk. Ова возило поседува регистарски таблички, рамки, лајсни и облоги направени од 24-каратно злато.

38. Бившиот извршен директор на Tyco International, Денис Козловски набавил завеса за бања направена од златни нишки вредна $6,000, наменета за бањата на неговата куќна помошничка. Козловски подоцна бил обвинет за проневера на 100 милиони долари од Tyco и осуден на 25 години затвор. 

39. Една унција злато може да се срамни во лист што покрива 100 квадратни стапки.

40. Во 1869 година, двајца Австралијци ја откопаа најголемата златна грутка на светот, „Добредојде Странецу“. Парчето изнесувало 25×63 сантиметри пред да биде стопено.

41. Според Гинисовата книга на рекорди, најголемиот златник е „Виенската Филхармонија“. Воведена во оптек во 2004 година, монетата тежи 31.1 грами и има дијаметар од 3.7cm (1.45 инчи). Се проценува на 100 евра.

42. Чистото злато не предизвикува иритација на кожата. Реакциите обично се поврзани со други метали (како никел или сребро) кои се мешаат заедно со златото.

43. Една унција злато може да се претвори во жица долга 8 километри (5 милји).

44. Златото може да се конзумира во мали количини и често се додава во луксузни пијалоци и храна. 

45. Бидејќи добро се држи во телото и е неверојатно меко, златото се користи за зајакнување или обожување на слабите заби најмалку четири милениуми.

46. ​​Просечното човечко тело содржи 0.2mg злато.


Златото во модерното време

47. Заклучно со 2021 година, Кина е најголем производител на злато.

48. Кина е исто така најголемиот светски потрошувач на злато, благодарение на нејзиното технолошко производство, побарувачката за накит и резервите на централната банка.

49. Визирите на астронаутите се обложени со многу тенок, проѕирен слој од злато (0.000002 инчи) за да се намали отсјајот и топлината од сончевата светлина.

50. Златото е одличен спроводник на струја и не оцрнува. Затоа се користи во речиси секој софистициран електронски уред, од конектори до прекинувачи и жици за поврзување.

Извор: investinganswers.com