Цивилизацијата на Инките, позната по својата напредна архитектура, организација и култура, го достигнала својот врв во 15-от и 16-от век пред да биде освоена од шпанските конквистадори.

Индија, со своето богато и комплексно минато, е земја која постојано го привлекува вниманието на историчарите, археолозите и економистите. Една од најфасцинантните теми поврзани со Индија е врската на оваа земја со златото.

Антички Египет – цивилизација која за прв пат го споила африканскиот со светот од Блискиот Исток. Таму златото било олицетворение на божественост и космичка сила. Овие верувања продирале низ многу аспекти на тамошното општество, од религијата па се до нивната економија и политика.

Златото и среброто се очекува дополнително да се искачат во 2024 година

Манијата по лалињата, често се смета за првиот забележан шпекулативен балон во историјата. Овој балон избувнува во Холандија помеѓу 1634 и 1637 година и служи како предупредувачка приказна за опасностите од шпекулациите и пазарниот вишок.

Наследството на лале манијата се протега надвор од неговиот историски контекст, влијаејќи на модерните финансии, теориите на берзата и разбирањето на економските балони.

Добро познатата златна маска прикажана на банкнотата од 500 денари е еден од најзначајните артефакти од минатото на нашата нација. Таа е дел од сет од пет маски откриени во Требенишката некропола, кои се поврзани со античката македонска династија и племето Енгелани, подоцна познато како Десерати. Овие маски ја одразуваат нивната богата уметност, техничка вештина и религиозна култура.

Инвеститорите во злато очекуваат рекордно високи цени оваа година, кога се очекува основите на вртоглавиот пресврт на каматните стапки во САД, континуираниот геополитички ризик и купувањето на централната банка да го поддржат пазарот по нестабилната 2023 година.

Првата половина на 2023 година беше бурна за финансиските пазари, но златото успеа да блесне низ турбуленциите. Забележувајќи пораст од 5,4% во однос на доларот, златото го отвори Јуни со пофални 1.830 евра за унца.

Замислете свет каде што секое купување без разлика дали купувате леб или куќа се врши со злато и сребро.

Сè поголем број земји ги враќаат златните резерви како заштита од видот на санкциите што Западот ги воведе кон Русија, според истражување на Инвеско на централните банки и државните фондови.

По повеќе од една година на зголемена инфлација, цените конечно покажуваат знаци на пад. Најновиот индекс на потрошувачки цени покажа дека цените се зголемија за годишна стапка од 4% во Мај - намалување од максимумот од скоро 11% кој беше достигнат минатиот Октомври

Земјите од БРИКС - Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка - планираат да лансираат нова валута.

Глобалниот финансиски пејзаж сеизмички се менува во последните неколку децении.

Вестите се преплавени со информации за пропаѓањето на банки, тонењето на акциите и слични новости.

Вестите за неодамнешните набавки создадоа возбуда на пазарот на злато - не само поради обемот од речиси 400 тони во текот на третиот квартал од оваа година, туку и поради тоа што најголемиот дел од него не можеше да се распредели на одредена централна банка.

Австриската ковачница, еден од најстарите и најголемите светски производители на златни монети и шипки, се бори да ја одржи побарувачката за златници, бидејќи луѓето повторно се свртуваат кон златото како безбедно засолниште во време на висока инфлација и неизвесност.

Владата на Гана работи на нова политика за купување нафтени деривати со резерви на злато наместо со американски долари, објави на Фејсбук потпретседателот Махамуду Бавумиа.

Инфлацијата во еврозоната се искачи над нивото од 10% во месец октомври, нагласувајќи ја сериозноста на кризата на трошоците за живот во регионот и дополнително притискање врз европската централна банка.

Во последно време, пазарот на сребро претрпе многу турбуленции. Предвидувањата за инфлацијата стануваат се пожешки, додека Американската централна банка е со се поагресивен став. Како и да е, фактот дека сивиот метал е потценет останува недопрен.

Рецесијата е веќе тука, но дали таа навистина ќе биде позитивна за златото? Ако се сеќавате на 1980 година, цената на златото сепак падна и покрај тогашниот економски пад.

Градот Кратово се наоѓа во подножјето на Осоговските Планини и лежи во вулканската област во североисточна Македонија. Сместен е во стариот вулкански кратер кој од запад и од исток е избразден со издлабени долини.

Во денешно време, модерната економска состојба налага да ги користиме книжните пари како најпрактично средство за размена. Многумина се со мислење дека златото е антички камен кој ја нема повеќе вредноста што ја имал во минатото, тврдејќи дека единствениот негов бенефит е фактот што се употребува при изработка на накит. Но колку од ова е вистина прочитајте подолу.

Во време на воени конфликти, глобална пандемија и сериозна економска криза сигурно се почесто се запрашувате како да ги обезбедите вашите заштеди и да ги осигурите од неминовната инфлација која до прва доаѓа. 

Цените во САД се искачија со највисоки стапки од 1981 година, зголемувајќи се за 8,5% во текот на годината до крајот на март, бидејќи војната во Украина ги зголеми трошоците за енергија за Американците.

Руската централна банка соопшти дека го суспендира купувањето злато од банките за да ја задоволи зголемената побарувачка за благородниот метал од домаќинствата, што е нејзин последен обид да ја надмине бурата на руските пазари соочени со санкциите нанесени од западниот свет.

Уште од античко време, територијата на Македонија изобилувала со скапоцени метали и минерали. Поради природните богатства на земјата, Македонија често била посакувана како предел значаен за развитокот на економијата на самата држава, а и на оние од кои била окупирана низ историјата. Меѓу нив, најзначајни се Римјаните, Византијците и Османлиите.

Алшар, антички рудник сместен во срцето на Балканот, во јужниот дел на Македонија (во близина на грчката граница), ја стекна својата слава како прво пронаоѓалиште на минералот лорандит.

Старите Грци ги користеле имињата Траике, Треике, Трек или Треке за да ги именуваат областите североисточно од нивните земји на Балканскиот Полуостров. Самите Тракијци првично биле индоевропски племиња. Постојат различни теории за нивното потекло. Некои велат дека пристигнале од североисток околу 1,500 години п.н.е. и се измешале со постојното население во нашите краишта. Други мислат дека Тракијците отсекогаш биле локален народ. Народот напишал дека „Тракијците се вториот по големина етност – првиот е Индија. Во различни области тракиската заедница е именувана на различни начини. Меѓутоа, манирите и обичаите на целата нација се насекаде исти“.

Златото сјае како оган што пламнува во ноќта, највозвишено од господското богатство“ – Пиндар, Олимписки Оди, околу 518-438 п.н.е.

Ако барате креативни начини како да го сокриете вашето злато дома, во овој напис ќе ви откриеме широк спектар на опции за складирање на благородни метали. Местата за криење злато се инвентивен пристап за обезбедување и камуфлирање на вашите скапоцени метални предмети во вашиот дом. Погледнете ги овие креативни идеи за внатрешно и надворешно криење и одберете го најдоброто место за да го скриете вашите златни залихи дома.

Да, дијамантите се вечни, но обработеното злато на човештвото му е познато од пред околу 6.500 години

Годишната стапка на инфлација за Соединетите Држави е 7.5% за 12-те месеци заклучно со јануари 2022 година - највисока од февруари 1982 година, откако претходно се зголеми за 7.0%, според податоците на американското Министерство за Труд објавени на 10ти февруари. Следното ажурирање на инфлацијата е закажано за 10ти март во 8:30 часот по источно време. Тогаш ќе биде прикажана стапката на инфлација во текот на последните 12 месеци заклучно со февруари 2022 година.

И покрај неговата улога како метал или суровина, златото е едно од најстарите средства за размена познати на човекот. Всушност, златото има двојна улога и како стока и како валута. Златото има неверојатни својства: како метал, тоа е меко, густо, сјајно, брилијантно, еластично и погодно за ковање.

Како што се движиме кон постпандемски свет, многу инвеститори истражуваат начини како да се подготват за идните неизвесности. Решението за некои може да вклучува инвестирање во благородни метали, како што се златото и среброто.

Денес, златото има голема побарувачка не само за инвестициски цели и за изработка на накит, туку се користи и за производство на одредени електронски и медицински уреди. Златото (заклучно со Март 2021 година) вредеше над 1,700 долари за унција, и додека тоа е за околу 300 долари помалку од Септември 2020 година, сè уште е значително повеќе од вредноста од под 100 долари која ја имаше до пред 50 години. Кои фактори ја движат цената на овој благороден метал со текот на времето?

Инвестирањето во злато се смета како добра можност да се сочува вредноста на парите кои граѓаните ги заштедиле. „Инвест Mетал“ е прва компанија во земјава…

Американските купувачи, особено оние со ниски примања, го почувствуваа „скокотот“ на повисоките цени, со годишна инфлациска стапка на такво ниво кое до сега не е…

Од сите руди на Земјата, ниту една не е покорисна од златото. Многуте придобивки од златото произлегуваат од спектарот на неговите специјални карактеристики. Златото спроведува…

Некои инвеститори ја обвинуваат Европската Централна Банка дека дозволува стапката на инфлација во еврозоната да излезе од контрола. Инфлацијата во 19-члената еврозона се искачи на…

Цените на златото бележат пад во изминатата година, дали е сега време да се купи благородниот метал? Со својата долга историја како складиште на вредност,…

Локалната валута – боливарот, веќе е означена како безвредна поради хиперинфлацијата. За да ја сфатите големината на финансискиот колапс на Венецуела, отпатувајте југоисточно од Каракас,…

Со векови, сè што блескаше навистина беше злато. Овој високо-ценет благороден метал се користи од сè до украсување на кралски семејства до стабилизирање на економии,…

Пред нешто повеќе од две години, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, според негови зборови, дошол до идејата Народната банка да купува злато и како што…

Златниот стандард е монетарен систем каде валутата или банкнотите на една земја имаат вредност директно поврзана со златото. Со златниот стандард, светот се договори да…

Почнувајќи во 2010 година, централните банки низ светот од нето продавачи на злато прераснаа во нето купувачи на благородниот метал. Централните банки купиле 272.9 тони…

Нашиот модерен свет зависи од природните ресурси извлечени од земјата, но можно е да постои и друг извор на ретки и вредни метали – како…

Замислете си дека додека го пиете вашето утринско кафе, неговата цена речиси се дуплирала. Ова секако изгледа екстремно, но сепак ја отсликува реалноста на хиперинфлацијата…